WARTOŚĆ MONET

MONETA MONECIE NIERÓWNA

Na wartość numizmatyczną (kolekcjonerką) ma wpływ kilka istotnych czynników.

Prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem wpływającym na wartość monet jest przede wszystkim nakład emisyjny (rzadkość występowania), ale są nimi również stan zachowania, wartość estetyczna (artystyczna), wartość sentymentalna.

Im mniejszy nakład emisyjny monety (im rzadziej występuje na rynku), im lepszy jej stan zachowania, tym większe wzbudza zainteresowanie, co analogicznie przekłada się na wzrost jej wartości numizmatycznej.

Przykładami potwierdzającymi moje słowa są monety o nominałach 2 złote i 20 złotych:

2 złote 1996 Zygmunt II August rewers

2 złote 1996 Zygmunt II August (rewers)

2 złote 1996 Zygmunt II August awers

2 złote 1996 Zygmunt II August (awers) - moneta okolicznościowa z serii Poczet Królów i Książąt Polskich, emitowana w 1996 r. w nakładzie 200.000.

20 złotych 2001 Szlak bursztynowy awers)

20 złotych 2001 Szlak bursztynowy (rewers)

20 złotych 2001 Szlak bursztynowy awers

20 złotych 2001 Szlak bursztynowy (awers) - moneta kolekcjonerska Ag 925 (oksydowana, zdobiona bursztynem), emitowana w 2001 r. w nakładzie 30.000.

Na początku XXI w., obiegowe, okolicznościowe monety ze stopu Nordic Gold, o nominale 2 złote, przechodziły szczyt popularności. Wiele osób chciało posiadać kompletną kolekcję, a przede wszystkim być w posiadaniu najcenniejszej monety dwuzłotowej z 1996 r. z serii Poczet Królów i Książąt Polskich, monety z wizerunkiem króla Zygmunta II Augusta.
Przede wszystkim jej popularność, ale również i nakład sprawiły, że stała się tak pożądaną monetą w porównaniu z innymi dwuzłotówkami. Ludzie często targowali się, "walcząc" o monetę na zlotach numizmatycznych, giełdach, czy targach staroci. W "godzinach szczytu", stojąc w kolejce, której początku i końca nikt nie potrafił wskazać, niejednokrotnie, pomimo ogromnego szumu dookoła, można było usłyszeć kwoty licytujących się ludzi. Finalnie płacąc nawet po 1400 złotych za sztukę.
W mniej zatłoczonych miejscach zdarzało się również dostrzec sytuacje, w których zbieracze w zamian za najcenniejszą dwójkę oferowali wiele monet ze swoich kolekcji, których wartość numizmatyczna znacznie przewyższała wartość Zygmunta II Augusta.

Szlak bursztynowy z kolei zachwycał i nadal zachwyca swoim pięknem. Srebrna, oksydowana moneta kolekcjonerska z wyeksponowanym bursztynem, z dopracowanymi szczegółami, zyskiwała przewagę nad innymi monetami, nawet nad tymi o niższym nakładzie. Jej wartość oscylowała w okolicach 2400 złotych za sztukę, przy wartości emisyjnej 57 złotych, a nominalnej 20 złotych.